Prezbiterium w kościele

Prezbiterium w kościele to najbardziej charakterystyczne i reprezentacyjne miejsce. To właśnie w tym miejscu stoi ołtarz – stół ofiarny, czasami również tabernakulum. Dlatego też to miejsce zasługuje na największą uwagę. Firma kamieniarska EdiArt z Tarnowa wykonuje posadzki oraz ściany kamienne w kościołach, właśnie w części prezbiterium na terenie woj. małopolskiego i podkarpackiego oraz całej kraju. W swoim portfolio posiada różne realizacje z kamienia naturalnego. Najczęściej posadzka w kościelna to kamień – marmur lub granit.

Prezbiterium kamienne

Wykonanie w kościele prezbiterium z kamienia nadaje blasku. To miejsce przeznaczone jest dla duchowieństwa oraz służby liturgicznej. Zazwyczaj wydzielone jest od reszty świątyni podwyższeniem, balustradą lub łukiem tęczowym i wyodrębnia się wizualnie z bryły kościoła. W centrum prezbiterium znajduje się wcześniej wspomniany ołtarz, stalle lub ławki dla duchowieństwa, kredencja oraz tabernakulum. Podczas trwania liturgii wzrok wiernych skupiony jest właśnie na tym miejscu. Wykorzystanie naturalnego kamienia np. granitu lub marmuru w tym miejscu nie będzie zaburzało charakteru kościoła. Wręcz przeciwnie – kamień jeszcze bardziej wzbogaci architekturę wnętrza kościoła.

Podczas wykonywania prac z wykorzystaniem kamienia, inspiracje i dobór kolorystyki uzależniamy od naturalności tego materiału. Do wykonania prezbiterium możemy wykorzystać:

  • Granit
  • Marmur
  • Piaskowiec
  • Kwarcyt